Vítáme Vás na stránkách dechové hudby Nenkovjanky z Nenkovic.

Chce Vám zpívat, chce Vám hrát, i když je jí šedesát.
Ať je chasa starší, mladá, Nenkovjanka hraje ráda.
Pro bohaté, pro chudé, Nenkovjanka zahude.


Nespočet pramínků tká sílu bystřin

Nespočet pramínků tká sílu bystřin praví básník a má pravdu. Ne každá kapela má přívlastek hvězdná, ne každá udivuje svět novými nahrávkami, ne každá se každou chvíli objevuje na televizní obrazovce či v rozhlasových pořadech, a přece i ta méně známá přispívá svojí troškou do pokladnice hudebního života. Skromně, nenápadně a přitom od srdce rozdává krásu slovácké hudby a písniček na tanečních zábavách, plesech, hodech, dožínkách, koncertech, estrádách, prostě všude tam, kde je třeba rozdávat dobrou náladu všem generacím.

Všechny cesty v slunci září,
o živého světa zvou,
odkud rád se vždycky vracíš,
v rodnou zemi jedinou.

V kraji plném slunce, zrajícího vína a dobrých lidí, tam kde končí Moravské a začíná Hanácké Slovácko leží malá dědina Nenkovice. Tady zakládá v roce 1946 mladý Jožka Petula převážně z žáků, které učil ještě jako školáky místní učitel pan Ant. Ježek hře na housle a pak i jiné dechové nástroje, mladou dechovku. A v roce 1947 již naplno hraje jak doma, tak i v okolních vesnicích kapela mladých muzikantů, která nepřetržitě hraje 60 let. Z tehdejších členů kapely žije již jen bývalý kapelník, který má za sebou 60 let věrnosti, houževnatosti, starostí a shánění bez čekání na jakékoliv ocenění.


Nenkovjanka 1
První fotografie začínající kapely

Za šedesát let prošla kapelou spousta muzikantů, z toho jich mnoho již zemřelo. Nějakou dobu hrál v kapele na klarinet také známý textař, konferenciér, organizátor, zakladatel a redaktor Slovácké dechovky a ředitel kulturního domu v Hodoníně, nenkovský rodák Stanislav Pěnčík. Dosud si v kapele občas zahraje jeho mladší bratr Jiří. Dlouhá léta též v kapele hrál známý hudební skladatel Antonín Orság. Též bývalý bubeník kapely Jožka Křivák je autorem mnoha textů k skladbám různých skladatelů – V. Maňas „Cestička od dubí“ a mnoha a mnoha dalších.

V současné době hraje kapela v novém obsazení, deset muzikantů a tři zpěváci. V případě estrád, koncertů, besed pro důchodce apod. může být posílena o konferenciéra či lidového vypravěče.
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma
Nenkovjanka,dechovka, dechová hudba, folklór, nenkovice, hody
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one